Günlük hayatta ne kadar monoton çalışırsanız, ne kadar fiziksel güç kullanımı yaparak hayatınızı sürdürürseniz sürdürün rihniniz bir o kadar yorgunluğa maruz kalır. Sevdiğiniz şeyleri yapmakta zorlanabilir yada isteksiz olabilirsiniz.

Bilinçaltınız ne kadar karmaşık olursa, o kadar yorgun hissedersiniz ve uyandığınızda hiç uyumamış gibi bitkin bir sabah kaçınılmaz olur. Rüyalarımız bilinçaltımızın yansımaları olduğundan zihnimiz ne kadar dolu olursa biz de bir o kadar yorgun, hasta yada tükenmiş bir halde oluruz.

Tüm bu karmaşanın önüne geçmek sizin elinizde! bilinçaltı karmaşıklığı hayatınızı cehenneme çevirmenizde yardımcı olacağından bunu istemezsiniz. Gerçi Türkiye gibi bol kaoslu ortamlara alışık bir ülkede yaşıyoruz ve acıya karşı panzehirimiz var ama yine de farklı yolları deneyerek bireysel rahatlamayı sağlayabiliriz.

Bilinçaltınızı istediğiniz yönde sürükleyerek size eziyet etmesine izin vermemek için maddeler halinde önerilerim olacak.

// Daha önce okumadığınız tarzda bir kitap alın!
Evet mesela korku, polisiye yada felsefî tarzda kitaplar okuyan biri, romantizm konuları işleyen bir roman alıp okursa hem bilinçaltını biraz dinginlemiş olur hem de farklı bir tarza el attığı için bilinçaltı yeni lezzetler tadacağı için merakla ferahlamayı bekler.

// Bir şiir ezberleyin!
Msn’de yada Facebook’ta takıldığınız zaman işiniz olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Kendinizi kandırmayı bırakın ve kendiniz için faydalı olabilecek bir adım atın. Google gibi arama motorlarından şiir yayımlayan sitelerde sörf yaparak daha önce bilmediğiniz bir şiiri ezberleyip yakınlarınız ile paylaşın. Bu araştırma, ezberleme ve paylaşma kronolojisi bilinçaltınıza haz verecek.

// Radyo dinleyin!
Radyodan kastım evde eskiden kalma radyo-kaset çalar değil elbette. İnternet radyolarından rastgele birisini bulun ve açık kalsın. İşinizi yaparken yada sörf yaparken sizin yorgunluğunuzu alacaktır.

// Bir kaç gece geç yatın!
Her gün periyodik olarak gece 12’den önce mi yatıyorsunuz? Arkadaşlarınızı çağırıp geçmişten bahsedin yada yeni okuduklarınızdan, astrolojiden yada çiçekten böcekten bahsedin! Unutmayın Türkiye’de yaşıyorsunuz ve muhabbet ettiğiniz herkes de aynı topraklarda. Yani emin olun sizin kadar herkesin sorunları var ve sizi ziyarete gelen hiçkimseyi bunaltaya hakkınız yok. Zaten sorunlardan bahsedince çözüme ulaşmayıp sizi daha çok bunalıma iteceğinden kuşkunuz olmasın. O yüzden geceleri erken yatmayın ve seveceğiniz birşeyler bulup onlarla ilgilenerek rahat uyuyun. Çünkü ne kadar stresli yatağa girerseniz o kadar yorgun kalkarsınız. Çünkü, tekrar ediyorum; Rüyalar bilinç altından doğar.

// Sevgilinize kokulu bir mum alın!
Çiçek, kıyafet yada parasal değeri yüksek hediyeler almaktan vazgeçin artık. Sevginizin en iyi göstergesi romantizmdir. Çiçekçi her köşede var, ya mum satan bir yer? Sevgiliniz o mumu her yaktığında ortaya çıkacak kimyasal tepkimeden dolayı rahatlayacak ve bu size pozitif enerji olarak geri dönecek 🙂 Tabi bunu kendiniz içinde yapabilirisiniz. Aynı mumdan iki tane alarak mesela 😉

// İşinize ara verin ve çikolata yiyin!
Çok yoğunsunuz, herkes yoğun. Yan gelip yatarak para kazanan hiç kimse yok. Elbette var ama siz zengin olsaydınız bu yazıyı okumaya ihtiyacınız bile olmazdı bu da bir gerçek. Dünyayı kurtaran adam pozisyonundan bir an olsun çıkıp mola verin ve çikolata yiyin! Mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olan en önemli şeydir çikolata. İşinizi ve zihninizi rahatlatmış olursunuz. Hem bu hormonu salgıladığımızda stresimiz otomatik olarak azalmaktadır.

// Yatağa giriyorum ama uyumam saatler alıyor mu diyorsun?
Yanıtın hayır ise okumana gerek yok. Fakat yanıtın evet ise durum epey kritik. Bilinçaltını bu kadar doldurmana gerek var mı? Eğer sorunların gündelik ise senden önemli olamaz herhalde? “Aman bunları yarın düşünürüm.” diyerek gözlerini kapat ve yan yat. Yüz üstü yattığımızda dikkat ederseniz insanın düşünesi geliyor 🙂 Yan yatarak uykunun tadına var çünkü düşününce hiçbirşey çözüme ulaşmıyor. Fakat gündelik değil de daha büyük bir sorununla yüzleşmen gerekiyorsa uyumadan önce, o halde psikolojik destek alabilirsin. Unutma psikolojik destek delilik değildir çünkü psikolog yada psikiyatrlar deli doktoru değildir!

// İnternet bağımlısı biriysen..
Bu ciddi bir sorun aslında.Bende de var ama arada sırada rahatlamak için yaptığım birşey var; İnternet kablosunu (RJ45) bilgisayarın arkasından çekiyorum yada bilgisayarı hiç açmıyorum ama bir iki gün. Gidin kitap okuyun, gazete alıp bir fincan kahve yapın kendinize, dışarıya çıkıp tek başınıza vakit geçirin.

Şu artikelleri sakın unutma ; Dünyayı sen yaratmadın, senin yarattığın en önemli şey bilinçaltın ve onu sağlıklı tutmak zorundasın. Sürekli yapılan iş bitmeyen iştir, ara verip kendini ödüllendirmelisin. Televizyon izleme, insanlık 60.000.000 yıl boyunca daha mutluydu emin olabilirsin. Yürürken veya işe giderken hafif müzikler dinle iyi gelecektir. Kafayı sıyırmak üzere olduğunu düşündüysen psikolojik destek almakta gecikmişsin bile, gidip yardım iste; istemeyenin yüzü kara 😉 Sevgili edin yada olana ilgini esirgeme. Kimse beni sevmiyor tripleri yararsız, aramaya devam et ayağına gelmesini beklemeden. İstediğin birşeyi mutlaka elde et (tabi gidipte Cavalli ayakkabı almayın).