Bilgisayarların networkde haberleşebilmeleri için birbirlerinin hardware adreslerini bilmeleri gerekir.Adres çözme işlemi hostun ip adresinden hardware adresinin bulunup eşleştirilmesi işlemidir. Arp hedef bilgisayarin veya gateway in hardware adresini çözmek için lokal broadcast (yayın)kullanır. Hardware adres çözüldüğünde önce ip adres ve hardware adres arp cache’inde bir kayıt olarak depolanır.Arp broadcasta başlamadan önce istediği hardware adres ve ip adres için daima ilk olarak cache’ini kontrol eder.
Bir Yerel IP Adresi Çözümlemesi .(Resolving A Local IP Adressing)
Her iki bilgisayar arasında iletişim başlatılmadan önce her iki bilgisayarın ip adresinden hardware adresi çözülmelidir. Adres çözme işlemi arp request(adres çözme isteği) ve arp reply (adres çözme işlemi cevabı)den oluşmaktadır. Adres çözme işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleşmektedir.B ir bilgisayar diğer bir bilgisayar ile konuşmak istediğinden bir arp requesti başlatılır.Kaynakdan hedefe doğru. Ip adresinin local networkda olduğu tanımlandığında kaynak host hedef hostun hardware adresi önce için kendi arp cache ini kontrol eder.

Eğer kendi kayıtlarında bulamaz ise ozaman ortamdaki bilgisayarlara bu ip adresi ve hardware adresi kimin diye bir soru üretip kendi ip adresi ve hardware adresini ekleyerek bir istek üretir..bütün yerel ortamdaki bilgisayarin bu isteği alabilmesi ve işleyebilmesi için arp request ini (adres çözme isteğini) local bir broadcast olarak herkese yollar.Yerel networkdaki bütün bilgisayarlar bu broadcast’I alır ve istenen ip adresin kendi ip adresine uyup uymadığını kontrol eder. Eğer çözülmesi istenen adres kendi adresine uymuyor ise bu isteği yok sayar cevap vermez.

Hedefdeki bilgisayarlardan birisi isteğe uyan ip adresi ile kendi adresini eşleştirir ve direk olarak isteği gönderen bilgisayara kendi hardware adresi ile bir arp reply (adres çözme cevabı) gönderir. Karşı bilgisayar tarafından ip adres ve hardware adres bilgisi gönderildiği zaman isteği gönderen bilgisayar bilgileri arp cache’inde güncelleştirir. Kaynak bilgisayar hedefden reply aldıktan sonra bağlantı kurulmus olur.

Uzaktaki Bir IP Adresinin Çözülmesi (Resolving A Remote IP Adress)
Eğer hedefin ip adresi uzaktaki bir bilgisayara ait ise ozaman ortamdaki router a uzaktaki bilgisayarın bulunduğu network’e iletmesi için broadcast gönderir.işlemler sırası ile şöyle gerçekletir .
İletişim için talep , başlatildığında , gidilecek yer ip adresi , uzak adres olarak tanımlanılır. Kaynak bilgisayarın adresi routerin routing table inda bu adresin local network’temi yoksa uzaktaki bir network’temi olduğu kontrol edilir.Eğer tablo da karşılığı bulunmaz ise kaynak bilgisayar broadcast için default gateway in ip adresine karar verir. Kaynak bilgisayar default gatewayin ip adres ve hardware adresi için arp cache ini kontrol eder.