Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda Cisco Switchler üzerinde Vlan konfigürasyonunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri sizler ile paylaşacağız. Vlanların düzgün çalışması iki adımlık bir işlem ile sağlanabilir. Burada birinci adım Vlan veritabanı oluşturmak, ikinci adım ise Switchportlarını oluşturduğumuz Vlanlara üye yapmak olacaktır. Bu yazı içerisindeki Vlan uygulamaları ile ilgili çalışmalar 3550 serisi Cisco Switch üzerinde yapılmıştır.

Vlan oluşturma işlemleri iki farklı Cisco IOS konfigürasyon modunda yapılabilir. Bunlardan birincisi olan Vlan Database mode artık Cisco tarafından önerilmemektedir ve muhtemelen yeni ürünler içerisinde olmayacaktır. Vlan database modunda konfigürasyon şu şekilde yapılabilir.

Switch#vlan database
Switch(vlan)#vlan 11 name pazarlama
Switch(vlan)#exit
Switch#

Konfigürasyon “apply” yada “exit” komutlarını çalıştırdıktan sonra tamamlanacaktır. İstenirse “abort” komutu kullanılarak oluşturulan Vlan’lar database’e eklenmeden bu moddan çıkılabilir.

Vlanlar Cisco Switchler üzerinde Vlan ID’ler ile tanımlanırlar. Vlan ID’ler 1 ile 4094 arasında olabilir. Burada 1006 ve 4094 arasındaki Vlan ID’ler Extenden Range olarak tanımlanır. Extended Range ile ilgili detaylı bilgiyi yazının ilerleyen bölümlerinde bulacaksınız.

Vlan 1 default Vlan olarak 1002, 1003, 1004 ve 1005 ise Token Ring ve FDDI networkler için reserve edilmiştir.

İkinici bir Vlan konfigürasyon moduda Global Konfigürasyon modudur ve bu mode önerilen çalışma modudur. Ayrıca bu mode Cisco IOS ile çalışan arkadaşlar için tanıdık bir mode olması sebebiyle de tercih edilebilir. Burada da Vlan Database modunda yapılan bütün konfigürasyonlar yapılabilir.

Switch#configure terminal
Switch(config)#vlan 12
Switch(config-vlan)#name muhasebe
Switch(config-vlan)#exit
Switch(config)#

Vlanlar oluşturulduktan sonraki adımımız switch portlarını bu Vlanlara üye yapmak olacaktır. Vlan üyeliklerinin dinamik olarak tanımlanması da mümkündür.