“Junk mail nedir” aramasıyla siteme birçok kişinin geldiğini gördüm, açıklayayım.

E-posta hesabımızda Junk mail, Spam mail, İstenmeyen posta, Gereksiz posta şeklinde gelen kutusunun dışında bir klasör görüyoruz.

Bu klasöre sizin istemeyeceğiniz tahmin edilen postalar gelir. Birçok eposta adresini ele geçirmiş kişiler o adreslere birçok eposta gönderiyorlar. Bunlar genelde reklam postalarıdır, ayrıca beyin yıkama amacı taşıyan siyasi içerikli postalar da olabilir.

Bazen istediğiniz,beklediğiniz postalar da bu klasöre düşer. Bu özellikle Hotmail’de çok olur, sebebi Hotmail’in dandik olması 😀

Bu yazıyı sırf bana gelen saçma epostaların göndericileri için yazıyorum. Bundan sonra gelen FW epostaların sahibine cevap olarak bu yazıyı göndereceğim. Madem çok bilinçliler, duyarlılar, bu yazıyı okusunlar o halde.

Genel olarak FW posta konuları şöyledir;
*Bill Gates servetini dağıtıyor, sen de almak için bu maili herkese gönder.
*MSN ücretli oluyor, herkese gönder yeşil adam maviye dönsün.
*Biraz duyarlı olalım.
*Bu bebeğe yardım etmek için postayı herkese gönder, her posta için şu kadar para ailesine verilecek.
*Bu suça ortak mısınız?
*lütfen herkes bu maili forward etsin..yalvariyoruz !! aynen gönderiyorum?
*İlt: İlt: İlt: FW: AVEA, TURKCELL VE VODAFON KULLANANLAR. ÇOK ÖNEMLİ…
*(rica etsem herkese atar mısın?)
*Microsoft’tan virüs uyarısı.

Yıllardır edindiğim internet tecrübem bana söylüyor ki bunların hepsi yalan. En saçma şey ise bir kurumun atılan eposta başına birilerine para vermesi. Kesinlikle yok öyle birşey.

Bu tip epostaların tek bir amacı var, eposta adresi toplamak.

Siz listenizdeki herkese gönderiyorsunuz, başkası da gönderiyor, epostanın için adres doluyor. Daha sonra bu amcalara geri dönüyor ve bütün posta adreslerini kaydediyorlar. Sonra gelsin reklam (spam) epostaları.

Bari gönderecekseniz BCC (gizli kopya) kısmına yazın da başkalarının adresi siz “duyarlı internet kullanıcıları” yüzünden spamcilerin eline geçmesin.

Parayı, siyaseti, acıma duygumuzu kullanarak bizim o postaları herkese göndermemizi sağlamaya çalışıyorlar. Oyuna gelmeyin, hepsi yalan. Kandırılıyorsunuz.

ASIL BU YAZIYI EPOSTA OLARAK FORWARD EDİN!