Önce neden bahsettiğimizi anlayalım;
Hazırda bekletme (hibernate) nedir?

Bekletme (uyku) diye bildiğimiz şeyden farklıdır. Bilgisayarı uyku moduna aldığımızda bilgisayarımız kapanmamış oluyor, sadece giriş çıkış işlevlerini (ekran, ses, klavye … ) durduruyor. Ama ana kartta enerji oluyor, yani bilgisayar hala açık oluyor.Acil evden çıkmanız gerekiyor ama sörf yaptığınız sayfaları kaydedecek vaktiniz yok diyelim? İşte bu işlemi  1 defa yaparak artık bilgisayarınızı geri gelip açtığınızda herşey olduğu gibi karşınıza çıkıyor. Deneyin çok güzel bir işlem.

Hazırda bekletme seçeneğinde ise o an RAM’deki herşey HDD’ye yazılıyor ve bilgisayar kapatılıyor. Bilgisayar açıldığında HDD’deki hibernate verileri direk RAM’e geri konuyor ve bilgisayarımız bıraktığımız halde açılıyor. Tüm çalışan programlar, kaydetmediğimiz veriler geri geliyor. Sanki hiç kapatmamışız gibi.Bütün pencereler, winamp, msn gibi uygulamalarımız aynen olduğu gibi geri geliyor.!
Windows XP’de bunu nasıl yapabiliriz?
Masaüstümüze sağ tıklayıp özellikleri seçelim.
Ekran koruyucu > Güç > Hazırda beklet sekmesi > Hazırda beklemeyi etkinleştir
windows xp hazırda beklet

Daha sonra ise yapacağımız şey bilgisayarı kapatma menüsünde shift tuşuna basıp “Beklemede”nin “Hazırda beklet”e dönüştüğünü görüp onu tıklamak.

Bilgisayarımız kapanacaktır, açtığımızda aynı şeyler açılacaktır.

Reklamlar