Bingöl Belediyesi:Büyük TOKİ vurgunu, Siirt Belediyesi: Yolsuzluk ve vurgunun adı, Mardin Belediyesi:İşçilerin 21 trilyonunu yediler ve Bitlis Belediyesi: AB bile haciz koydu konularını okunamızı istiyorum. Allah kitap diye vatanın anasını ağlatan oy verdiğiniz şerefsizleri iyi okuyun.

1 Mayıs2003′te Bingöl’de meydana gelen depremde evleri yıkılan ve ağır hasar gören 2 bin 50 depremzedeye Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nce, toplu konut yapıldı. Ancak konutlar karşılığında depremzedelerden 42 bin YTL para istendi. Zaten mağdur olan yoksul depremzedeler bu parayı ödeyemeyince, TOKİ’ye borçlandırıldılar. AKP yeni seçim döneminde ise borçları erteleyeceği vaadinde bulunuyor. Yani AKP devlet bütçesiyle konutlar yaptı, konutların yapımını AKP yandaşı müteahhitlere verdi ve bunlara para kazandırdı, ücretsiz olarak yurttaşlara verilmesi gereken konutlar para karşılığında satıldı, yurttaşlar ödeyemeyince de borçlandırıldı ve bu borçlandırma durumunu seçimde koz olarak kullanıyor.

24 belediye işçisi, AKP’li Bingöl Belediyesi hakkında, 5 yıldır alamadıkları mesai ücretleri, ikramiyeleri, emekli ikramiyeleri ve maaşlarını alabilmek için dava açtı. Mahkeme kararına rağmen işçilerin parası ödenmedi. Mahkeme belediyenin tüm hesaplarına haciz koydu. İşçilerin alacağı ise 700 bin YTL’ye yakın bir miktar.

AKP’li İçişleri Bakanlığı bile AKP’li Bingöl Belediye Başkanı Hacı Ketenalp ve altı belediye bürokratı için yolsuzluk suçlamasına ilişkin soruşturma izni verdi. Ketenalp ve altı bürokrat, devleti zarara uğratmak ve sahte evrak düzenlemekle suçlandı.

Belediyenin TOKİ Başkanlığı’nca Düzağaç mevkiinde inşa edilen konutların yol yapım işinde usulsüzlük yapıldığı belirlendi. Yol yapımı iki kez ihale edilerek yandaşlara para kazandırıldı, ancak yol bir türlü yapılmadı.

2006-2007 yılı denetleme raporlarında akaryakıt yolsuzluğunu gösteren fişler tespit edildi.

Siirt Belediyesi: Yolsuzluk ve vurgunun adı

AKP’li Bölge belediyelerinin halka hizmet yerine, imkanları yandaşlarına peşkeş çektiğine ve yolsuzluklar yaptığına en iyi örneği Siirt Belediyesi oluşturuyor. Erdoğan’a Başbakanlık yolunu açan AKP’li Siirt Belediye Başkanı Mervan Gül, sayısız kez yolsuzluk, vurgun, ayrımcılık gibi uygulamalarla gündeme geldi, gelmeye devam ediyor. Yolsuzlukları belgelenen Gül hakkında birçok kez dava açıldı. Ancak Erdoğan’a Başbakanlık yolunu açtığı için partisi tarafından ‘dokunulmaz’ ilan edilen Gül’e dokunulmadı. Ancak Danıştay 1. Dairesi, 12 Mart 2008′de, TOKİ’nin dar gelirli yurttaşlar için Siirt’te yaptıracağı evlerin arazisini devlete ‘170 kat fazla fiyata satmaya kalkan’ Gül ve 10 belediye meclis üyesiyle çalışanı hakkında yargılama izni vermeyen İçişleri Bakanlığı’nın kararının kaldırılmasına hükmetti. Gül, 20 bin YTL’ye yurttaştan alınan araziyi belediyeye 32 milyon 282 bin YTL’ye satmakla suçlandı. Gül’ün icraatları TOKİ vurgunuyla bitmiyor. Belediye alımlarında ve yapılan ihalelerde usulsüzlük yapıldı, doğrudan alınan mal temininde yüksek fiyatlar gösterildi, sahte faturalar düzenlendi, teklif mektupları aynı el ve aynı kalemle yazıldı. Bütün bunlar belgelenerek defalarca kamuoyuna sunuldu. İlginç örneklerden bir tanesi de şudur: 2006′da 4 bin 680 kg boya alındı, ancak belediye binası boyatılmadığı halde 3 kez boyatılmış gibi gösterildi. Öte yandan Gül, bazı akrabalarına neredeyse bütün belediye ihalelerini verirken, bazılarını belediyeye alarak iş sahibi yaptı. Bütün bunların sonucu olarak belediye kelimenin tam anlamıyla borç batağında bulunuyor.

Mardin Belediyesi:İşçilerin 21 trilyonunu yediler

AKP’li Mardin Belediyesi, 16 yıldır belediyede çalışan 352 işçinin 21 trilyonluk maaş alacağını vermiyor, haklarını isteyen işçiler defalarca tehdit edildi ve dövüldü.

Mardin’in tarihi yapısından dolayı kaçak yapılaşmaya izin verilmemesi gerekirken buna göz yumuldu ve yandaşlara Belediye Meclisi’nin yıkım kararlarına rağmen göz yumuldu.

Belediye Başkanı Metin Pamukçu, yaklaşık 40 milyon YTL ile devraldığı belediyeyi, doğru dürüst hiçbir çalışma yapılmadığı halde 100 milyon YTL’nin üzerinden borçlu duruma getirdi. Resmi kurumlara olan borçlar nedeniyle belediyenin gayri menkulleri haciz altına alındı.

Yolsuzluk konusunda öne çıkan en önemli gelişme; 2006′da hurdaya ayrılan araçlar ile kullanılmayan bir otobüsten akaryakıt kullanıldığına dair faturaların düzenlendiğinin belgelenmesi oldu.

Bitlis Belediyesi: AB bile haciz koydu

Halk arasında Bitlis yerine hep Ankara’da bulunduğu için ‘Yılın 360 gününü Ankara’da geçiren’ başkan olarak anılan AKP’li Belediye Başkanı Cevdet Özdemir, belediyeyi borç batağına sürekledi. Belediyenin 10 milyon YTL’den fazla borcu bulunuyor. Belediye faaliyet raporunda bu durum 2006-2007 yıllarındaki harcamalardan kaynaklandığı belirtiliyor, bu harcamaların büyük oranda personel harcaması olduğu görülüyor. Bu durum ise, hizmet yapılmadığını, paraların çarçur edildiğini gösteriyor. Paralar o kadar çarçur edilmiş ki, AB bile, belli hizmetler için verdiği paraların yerinde kullanılmadığını tespit ettiği için haciz koydu. Yani AB’nin haciz koyduğu ilk belediye.