Bazı insanlar bilgisayalarına Windows kurarak yada Windows yüklü makineler alarak herşeyi yapabileceklerini düşünürler. Fakat aşağıdaki 10 şeyi Linux kullanmadan yapamayacaklar.

1 – 3D Bir Masaüstü Teknolojisi,
Compiz çok yüksek donanım teknolojisi istemeyen bir uygulama. Bunun benzeri bir uygulama Windows sistemlerde bulunmuyor.

2 – Küçük bir bağlantı üzerinden bilgisayarınızı uzaktan kontrol edin.
SHH kullanarak Linux makinenize uzaktan erişebilirsiniz. Bu size bir Shell arayüzü sağlayarak bilgisayarınızı yönetebilmenizi sağlayacaktır. Çünkü Linux sistemlerde komutlar ile sistem üzerinde herşeyi kolaylıkla yönlendirebilirsiniz. Komut satırı üzerinden internete bile girebilirsiniz.

3 – Masaüstü Teknolojisini Tamamen Değiştirmek
Linux sistemlerde kullanmak istediğiniz Masaüstü teknolojisi seçimini kendiniz yaparsınız. Ancak Windows üzerinde işler o kadar kolay değildir, bir çöp tenekesinin adını bile değiştirebilmek için, Registry üzerinden bir kaç alanı bulup değiştirmeniz gerekiyor.!

4 – Birden çok masaüstü kurulumu
Linux üzerinde birden çok masaüstü teknolojisini aynı anda kurabilirsiniz. Açılışta hangisi ile başlamak istediğinizi seçerek bu teknoloji ile çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

5 – Masaüstü olmadan sistem yönetimi
Eğer Linux’un daha az kaynak ve güç tüketmesini istiyor iseniz, yapmanız gereken GUI’nizi yani masaüstü teknolojinizi kullanmamak. Sisteminizi text modunda açarsanız bir arayüz olmadan komutlar ile tüm sisteminizi yönetebilirsiniz. Büyük firmalardaki Linux serverların genellikle kullanıcı arayüzleri bulunmaz bu serverları komutlar ile yönetirsiniz.

6- Tam bir medya merkezi
Windows’un Medya merkezi ile Linux’un medya merkezi karşılaştırılamaz. Çünkü Windows’ta olmayan ancak Linux’ta olan bir çok özelliklik vardır. Eğer mythTV veya linuxMCE’yi incelerseniz etkileneceksiniz. Ayrıca Dreambox dağıtımının oluşturulmasının nedenide budur.

7 – Kolay ve Güvenli Dosya Paylaşımı
Dosyaları bilgisayarla arasında paylaştırma çok önemli bir işlemdir. Bununla ilgili özellikle Windows üzerinde dosya paylaşımı yada transferi ile ilgili bir çok servis bulunmaktadır. Ancak Linux üzerinde bu sorunlar çoktan çözümlenmiştir. Çok basit bir copy komutu bile bir çok servisten daha etkilidir.

8 – Disk Problemlerinden Kurtulma
Windows diskleriniz bozulduğunda genellikle bir Linux Live CD ile boot eder, gerekli datalarınızı kurtarırsınız. Bu özellikle son zamanlarda çok kullanılan bir işlemdir.

9 – Yazılımları bir listeden seçerek kurmak
Linux sistemlerde, paket yöneticiler size kurmak istediğiniz programların listelerini döker sizde kurmak istediğiniz uygulamayı seçer ver kurarsınız. Kurmak istediğiniz program ile ilgili internet üzerinden arama yapmaya, crack ile uğraşmaya yada serial bulma gibi işlemlere ihtiyaç duymazsınız. İnternetten değilde güvenilir bir kaynaktan programları indirdiğiniz için virüs gibi problemlerinde önüne geçmiş olursunuz.

10- Yazılımlarınız son versiyonlarına otomatik olarak geçer
Windows sistemlerde yazılımlar farklı farklı kaynaklardan gelirler, Linux çeşitli araçlar ile sistemlerinizi otomatik olarak son yazılımlara günceller.