Selamlar tekrardan. En son incelediğim Linux sürümü olan Slax’in kurulumsuz versiyonunu sizinle paylaşmak isterim. Yüksek voltajdan dolayı dvd writer’ımın girişi bozuldu o yüzden usb stick’ten kullanılabilen bir Linux sürümü denedim ve alışıldık o Linux hızının keyfine vardım.

193 Mb bir işletim sistemi hayal edin, üstelik windows’un tüm sürümlerinden daha güvenli ve daha hızlı! Linux Slax sizi şaşırtacak derecede küçük ve bir o kadar büyük işleri ışık hızında yapabilen bir işletim sistemi.Hiç denemediyseniz yada USB Portable(taşınabilir) Linux sürümü arıyorsanız Slax tam size göre. Üstelik 256 Mb USB Flash bellek bile yeterlidir!

Kurulum ve çalıştırma :

Aşağıdaki adresten Linux Slax 6.0.9’u inidirin ve Winrar (www.rarlabs.com) programı ile çıkartın. Sonra oluşan Slax klasörünün içine girin Slax-6.0.9\boot klasörüne girin. bootinst.bat dosyasına çift tıklayarak çalıştırın. Eğer karşınıza windows hata mesajı gelirse Continue yada Devam’ı tıklayın ve açılacak Dos ekranında size Enter’a basmanızı söyleyecek. Enter deyin ve Dos ekranı kapandıktan sonra Slax 6.0.9’un içindeki dosyaları (boot ve slax isminde 2 klasör) Usb flash diskinize atın.

Bilgisayarı yeniden başlatıp Boot ayarlarından First Boot Device (ilk başlangıç aygıtı)’i USB HDD olarak seçin. Eğer USB Hdd seçeneği sizin Bios sürümünde yoksa USB olarak seçin. ve F10 (kaydet ve çık)’a basarak Enterlayın ve artık işletim sisteminiz emrinize amade.

Karşınıza çıkacak ilk ekran böyledir. Slax Graphics Mode (KDE) seçeneğini seçin ve işletim sisteminizi başlatın.

(Not: Windows kullananların alışık olmadığı birşey, Linux başlarken Dos’a benzer siyah ekranda tüm aygıtları kurar ve tanır o yüzden ilk açılışı 5-10 dk zaman alabilir. Sabırlı olun ve Linux hızını yaşamak için kollarınızı sıvayın 🙂 )

Bilmeyenler için not:
Bu işlemlerde Xp yada Vista felan kullanıyorsanız asla zarar görmez, Linux’u kullanırken kaydettiğiniz veriler ve değişiklikler USB’nin içine kaydedilir ve yeniden kullanmak istediğinizde ayarlar sıfırlanmaz.
Linux tüm Windows sürümlerinden çok çok çok daha hızlı ve güvenlidir ve verdiğim bu süsürm tamamen Türkçe’dir.
Müzik oynatıcı, film oynatıcı, cd yazıcı, ofis araçları, Rss okuyucular, Browser’lar (firefox türü), kişisel ajandanız, uzak masaüstü araçları, messenger programı (Kopete), çoklu masaüstü seçeneği dahili gelmektedir yani direk kullanıma hazırdır.

Özellikle belirtmeliyim ki; Linux’un tüm sürümlerinde Driver kurma gibi bir sorun yoktur, tüm driver’ları otomatik tanımaktadır! (windows kullananlar şaşırmasın Linux’un farkı ortada)

Linux Slax, Linux’un KDE masaüstü ortamıyla beraber gelmektedir. Keyfini çıkarın.

Linux Slax 6.0.9 İndirme Dosyası
Boyut: 190 MB
http://www.slax.org/get_slax.php?download=tar