Bilgisayar tarihinin en azılı solucanlarından biri olarak kabul edilen Conficker, 1 Nisan’da tahmin edilemeyen bir eyleme hazırlanıyor

İlk izleri geçtiğimiz sene ekim ayında görünen ve Microsoft Windows işletim sistemi kullananları etkileyen Conficker adlı solucan (bir bilgisayardan diğerine internet yoluyla bulaşan virüs benzeri yazılım) çarşamba günü hayatımıza yeni sorunlar çıkarmaya hazırlanıyor.
Detaylarına geçmeden Conficker’ı biraz tanımak gerekiyor. Bu solucan şu ana kadar ortaya çıkan benzerlerinden çok daha illet zira çok gelişmiş teknikler kullanarak yayılmasını sürdürüyor. Conficker sadece web üstünden değil, USB bellek ve hafıza kartları üstünden de bulaşabildiği için tehlikesini arttırıyor.
Windows’un sunucu hizmeti (server service) içindeki bir açığı kullanan solucan önce bulaştığı bilgisayarda kendisine bir sunucu yaratıyor, ardından 250 farklı sunucuya bağlantı yaparak en yeni versiyonla kendini güncelliyor. Dolayısıyla her seferinde tanınması biraz daha zor hale geliyor.
Bulaştığı bilgisayarda önce geri dönüşü imkansız hale getirmek için Windows Restore hizmetinin yedeklerini siliyor. Ardından Microsoft’un güncellemeleriyle etkisiz hale gelmemek için otomatik Windows güncelleme hizmetini, güvenlik merkezini, hata uyarı mekanizmasını ve Windows Defender adlı bu tip yazılımlara karşı korumayı kaldırıyor.
Hemen ardından önce antivirüs yazılımlarını çekebileceğiniz web sitelerine erişimi engelliyor, sonra da bilgisayarın yönetici şifresini bulabilmek için otomatik bir yazılımla şifre denemeye başlıyor. Şifreyi ele geçirdiğinde bilgisayardaki diğer kullanıcı hesaplarına da kendini aynen kopyalayarak ilerlemeye devam ediyor.
Uzmanların SQL Slammer’dan sonraki en tehlikeli solucan olarak adlandırdığı Conficker tahminlere göre 9 milyondan fazla bilgisayara bulaşmış durumda ve bu sayı hızla artıyor. Microsoft bu illeti bertaraf edecek yamayı ilk çıktığı günlerde dağıttı ancak bilgisayarların yüzde 30’u bunu çekip yüklemedi.
Ortada dolaşan iddialara göre kendini güncelleyen solucanın sıradaki hedefinde 1 Nisan var. Bu tarihte henüz kimsenin bilmediği bir eyleme geçmesi bekleniyor. Tahminlere göre bulaştığı bütün bilgisayarları belirli popüler sitelere yönlendirerek kullanılmaz hale getirecek.
Eğer hâlâ sisteminize bulaşmamışsa engellemek için gerekli bilgileri BURADAN edinebilirsiniz.