21 Mayıs akşam saatlerinde yapılan açıklamayla, geliştirilmekte olan Moblin v2.0’ın Beta sürümü yayınlandı. Geliştiricilere, Intel Atom işlemcili Netbook’lar için tasarlanmış olan sistemi deneme fırsatı sunan bu sürümle birlikte birçok yeni özellik eklenmiş oldu. Kullanıcıların İnternet’ten medya etkinliklerine kadar birçok temel özelliği eğlenceli biçimde kullanabilmesini amaçlayan geliştiriciler, Clutter kullanarak son derece etkileyici bir işe imza atmışlar.

Moblin v2.0 Beta’yı denemek için buradaki CD kalıbını indirmeniz gerekecek. Test sürüşü yapmak isteyenlerin buradaki belgelere göz atmasını önerir, ekran görüntülerine bakmak içinse bu adresi kullanabilirsiniz.

Yeni Moblin’in özellikleri:

* Nettop ve Netbook’lara uyarlanmış zengin kullanıcı arayüzü. Bu amaçla Clutter, KMS, DRI2 gibi son teknolojiler kullanılıyor.
* Ana pencere gibi davranan m_zone, bu arayüz sayesinde takviminize, ajandanıza, sosyal gruplardaki güncellemelere ulaşabilirsiniz.
* Sosyal ağlara özel uyumlu çalışmalar şu an Last.Fm ve Twitter destekleniyor. Daha fazlası içinse çalışmalar sürüyor.
* Netbook için özel olarak tasarlanmış bir Web tarayıcı. Temel Mozilla teknolojilerini kullanan tarayıcı, Clutter ile tasarlanmış. İnternet’e erişimle birlikte Flash-Player gibi üst düzey teknolojileri de destekliyor.
* Yeni bir medya oynatıcı. Bunu açıklamak çok zor, denemeniz gerek! Tüm öğelerinize tek bir pencereden bakıp büyütebilirsiniz. Ses, film ve fotoğrafları oynatabiliyor.
* Yeni bağlantı yöneticisi “ConnMan”.
* Linux masaüstü uygulamaları desteği. Gnome Mobil teknolojilerini kullanan Moblin’de, alışık olduğunuz masaüstü uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.

Intel Atom işlemcili Netbook’lar için tasarlanan Moblin, şu cihazlarda test edilmiş: Acer Aspire One, Asus eeePC 901, 1000H, Dell Mini 9, MSI Wind, Lenovo S10, Samsung NC10, HP Mini 1010 and 1120NR (şimdilik sadece kablolu ağ)