Otostopçu’nun Galaksi Rehberi, ünlü bir İngiliz yazar olan Douglas Adams‘ın 5 kitaptan oluşan bilim kurgu serisinin ve aynı zamanda serinin ilk kitabının ismi. Kitap hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal biri olan Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin yıkılıp yerine kestirme bir yol inşa edilmek istenildiğini öğrenir; ama bu yalnızca bir başlangıçtır. Daha bir saat bile geçmeden gezegeni yıldız sisteminden geçen hiperuzaysal bir ekspres yolun inşa edilmesi için yok edilecek ve yanında yoldaşı Ford Prefect, üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır.

Otostopçu’nun Galaksi Rehberi bu şekilde başlayan trajikomik olayları, absürt tanımlamaları, değişik galaksi halkıyla okuyucusunu baya eğlendirmiş. Aslında ilk olarak 1978′de BBC’de bir radyo programı olarak başlamış, büyük bir popülerliğe ulaşmasının sonrasında da Douglas Adams ilk kez 1979′da Otostopçu’nun Galaksi Rehberi’ni kitap olarak yayımlamış. Zaman içinde beş kitaptan oluşan ve bilim kurgu türünün kült dizilerinden biri haline gelen Otostopçu’nun Galaksi Rehberi radyo oyunu, roman, televizyon dizisi, bilgisayar oyunu, tiyatro oyunu, çizgi roman, hatta banyo havlusu olarak çok çeşitli biçimlere bürünmüş. Özetle söylemek gerekirse, bilim kurgu türünü sevenler için fazlasıyla güzel diyebileceğim bir kitap. Her ne kadar beşi bir yerde kitabı pahalı da olsa, okuduğunuz zaman verdiğiniz paraya değeceğini göreceksiniz.

Beşi bir yerde serisinin diğer kitapları da ‘Evrenin Sonundaki Restoran‘, ‘Hayat, Evren ve Her Şey‘, ‘Elveda Ve Bütün Balıklar İçin Teşekkürler‘ ve son olarak ‘Çoğunlukla Zararsız‘.

BURADAN FİLMİNİ ONLINE İZLEYEBİLİRSİNİZ DE

Kitabı almak isteyip de param yok ben alamam diyenlere not: Yakın zamanda doğum gününüz varsa arkadaşlarınızdan kitabı hediye olarak isteyebilirsiniz, benden söylemesi ..
Ya da 2.el kitap satanlarda ben rastlamıştım (Bkz.İzmir-Karşıyakada’ki 2.el kitap satanlar).

Reklamlar