SeLamLar ufaktan başLayaLım.
İlk önce öğrenmeniz gereken Doğru boyutta döküman oLuşturmak ve renk düzenini doğru seçmek.
Photoshop CS3’te çaLışıyorum ben çoğu menü aynıdır zaten. Ve Türkçe dil yükLemeyin lütfen. İngilizce yani orjinal sürümünü kurun.
Photoshop’u çalıştırın ve CTRL+N tuşlarına basarak Yeni Belge Oluşturma Pananelini açın.

Yeni Belge Oluşturma

Yeni Belge Oluşturma

Şimdi işaretLediğim yerLerde ne yapmanız gerekiyor bahsedeceğim.

1-Width türkçede En demek. Yani mesela ben 1024*768 çözünürlüğü olan bir duvarkağıdı yapıyormuş gibi düşünüp 1024 pixel yazdım.
2-Height türkçede Boy demek. Yani bu da dikeyi kaç pixel olmasını istiyorsanız onu yazıyorsunuz.
Bu iki özelliği genelde pixel kullanırız ama yanlarındaki pixels seçeneğini Cm yada Inc yapabiliyorsunuz. Yeni öğrenenler için tavsiye etmiyorum.

3-Resolution çözünürlük demek. Dijital baskılarda (kartvizit, dergi vs.) 72 Pixels/Cm kullanıyoruz genelde fakat İnternet yayını yapacaksanız 300 en net görüntüyü verir.

4-Color Mode renk modu. Bitmap, Grayscale, RGB Color, CMYK Color ve Lab Color olarak 4 default renk modu var karşımızda. Bunların ne olduğunu kısaca geçmek gerekirse ;
Bitmap, 1 bit renkler ile çalışma yani pek işiniz olmaz.
Grayscale grinin tonlarında çalışmalar yapmak için.
RGB Red Green Blue renklerinin ilk harfleridir. Beyaz ışık, renklerin tümüne sahip olduğuna göre, hiç ışık olmazsa elimizdeki tek şey karanlık ve siyahtır.Kırmızı, Mavi ve Yeşil. Bu üç rengin tonlarıyla bütün renkleri elde ediyoruz. Herşey bu üç rengin karışımından oluşur. İnsan gözünün yapısı RGB olarak çalışıyor. O yüzden bu renk bizim için çok önemli.
CMYK Cyan Magenta Yellow BlacK renklerinin baş harfleridir.RGB’nin tersine dijital baskılarda CMYK modunu kullanmak zorundayız. çünkü mürekkep kullanıldığından mürekkepler bu dört renkten oluşur. O yüzden yeni bir teoriye göre siyah cmyk renklerde mümkün değilmiş. Siyahı cmyk’da elde etmek için aynı miktarda üç mürekkep de eşit olarak püskürtülürse bile siyah elde edilemiyormuş. Renk uzmanları bunun çok koyu kahve rengi olduğunun kanaatine varmışlar. Yani siyah RGB’de mümkün ama CMYK’da değilmiş artık.
Lab Color laboratuar renkleri diyip geçebiliriz. Çok ileride işinize yarayabilir. İşinize yarayacağı yer, deniz, kum, toprak gibi objelerin renklerini ilginç tonlarda işleyebiliyorsunuz. Ben kullanmıyorum açıkçası RGB her rengi verdiği için bana göre CMYK’dan bile daha üstün.
Beyaz renk CMYK’da bile yok mesela.O bölüm beyaz kağıda baskıda boş bırakılıyor ve beyaza boyalı sürü veriliyor. Ama RGB’de baskı yapın ve görün farkı. Bembeyaz rengi bile hakkıyla elde ediyorsunuz.

5-Çalışmamızın arka planı. Sonradan değiştirebiliyoruz zaten ama Arka pLanı şeffaf bir tasarım yapacaksak Transparent seçeneğini bu bölümden seçiyoruz.
6-Name yani çalışmanın ismi. Bir çalışmayı aynı anda kullanıyorsak karışmasın diye kolaylık olsun diye.Bu isimle kaydetmiyoruz zaten.
7-Preset seçeneği çok önemli. Başlangıçta pek işiniz olmaz. ama A4 kağıdının ölçülerini bilmiyorsanız mesela U.S Paper gibi seçeneklerin altında hazır boyutları mevcut. Genelde uluslar arası ölçüleri buradan seçiyoruz.

Ve en altta işaretlediğim Image Size:2,25 M yazan bilgi ise oluşturacağımız bu dosyanın boş halinin boyutunu veriyor.

Neyse bu kadar bilgi açılış olarak yeter. SOğuk birşeyler içeyim ve dergi tasarımıma devam edeyim. İlerki saatlerde devam edeceğiz.
Image, Filter ve Layer (En üstteki tablar) seçeneklerini sürekli kurcalayarak istediğimiz tasarıma ulaşmaya çalışacağız. En iyi tasarım hala yapılmadı unutmayın 😉 Sizin yaptığınızı ben yapamam benimkini siz. Çünkü tasarım Mouse dokunuşu, parametreler ve en önemlisi de hayal gücüyle öLçüLür. Yani kişiseLdir. Size göre basit oLan renkLer benim hayatımı oLuşturabiLiyor. MeseLa ben kahverengi ve yeşiLi hiç kuLLanmam 🙂 Zaten doğada var. Biz olağan üstü tasarımLarı deniyor, gerçekçiLiği biLgisayarda eLde etmenin peşinde deiLiz ki 🙂

Görüşürüz. KurcaLamak istiyorsanız 1024*768 / 300 pixels / RGB color / White modlarında bir sayfa açıp mouse’u eLiniz gibi kuLLanmak için çaLışın. Mouse ayarlarım aşağıda. En gerçekçi hassasiyet bu bence. Bir de sakın kabLosuz mouse iLe tasarım yapayım demeyin Windows’ta. Nedenini kuLLandıkça anLayacaksınız. Benden tavsiye. Yoksa kabLosuz mouse’unuzu kırabiLirsiniz benim gibi defaLarca 🙂 KabLoLu oLsun dandik oLsun ama kabLosu oLsun 🙂
2
Denetim Masası/ Fare ikonunu iki kere tıkLayın ve üstten İşaretçi Sçenekleri sekmesinden resimdeki gibi ayarLarınıza bakın bakaLım. En uygunu hangisi ise zaten zaman geçtikçe değişir.

Reklamlar