Heroes tadını damağımızın kenarında bırakarak yaz tatiline çıkmıştı. 5.cilt olan Redemption ile 4.Sezonda, bu ay içinde yayınlanması bekleniyor.

27 Nisan’da yayınlanan 25.bölümle birlikte Heroes’un 3.sezonu sona erdi. Yine büyük sürprizlerle bir sezon daha bitti. Sezonları kısaca açıklamak gerekirse. İlk iki sezon birer cilt içeriyordu. İlk sezondaki cildin adı “Genesis” , İkinci sezondaki cildin adı ise “Generations” idi. Veda ettiğimiz üçüncü sezonda iki cilt izledik: İlk 13 bölüm “Villains” ve son 12 bölüm “Fugitives” . 3 senedir devam eden dizide artık son sezona gelindi deniyorken “Heroes“un yaratıcısı Tim Kring’e göre “Heroes“, 4. sezon sonunda bitmeyecek!

Kring, Entertainment Weekly’den Michael Ausiello’ya verdiği röportajda “Dizinin geleceğinin tehlike altında olduğunu düşünmüyorum” demiş. “İnsanlar dizimizi farklı şekillerde, birçok farklı ortamda izliyor. En çok DVR’d (yayın esnasında kaydedilip, sonradan izlenen/ bkz: tivo) diziler arasında yer alıyoruz ve geçtiğimiz sezon NBC’nin bir numaralı dramasıydık” açıklamasını da buna gerekçe olarak göstermiş. Bence Heroes gibi bir kurgusal ve yapısal olarak muazzam bir dizi nadir ekranlara gelir.

5.cilt “Redemption” / 4.Sezon Teaser’ı

Gelelim Önceki Sezonların kritiğine ;

“Nedir bu Heroes Hakan amca?” derseniz;
Heroes 3 sezondur devam eden ve konusu “dünyayı, insanların mehvetmesinden kurtarmak isteyen ve ayrı ayrı özel güçleri olan insanların hikayesi” diye özetleyebilirim. Tam anlamıyla anlamak için tamamını okumanız şart tabi. Çünkü oturduğumda 11 bölüm izlediğim (bir bölüm 40dk X 11 = 440 dk =7,3 Saat !) bir dizi tek cümle ile anlatılamaz sanıyorum 🙂

Dizinin 32 ana karakteri bulunmaktadır. (4.Sezona kadar tabiiki)
(Karakterlerin ayrıntılı açıklamalarına Vikipedi’nin Buradaki sayfasından ulaşabilirsiniz)
Genç bir adam (Peter Petrelli) intihar etmek için binanın çatısından atlıyor.Fakat vücudu daha yere değmeden önce ağabeyi (Nathan Petrelli) onu kurtarıyor ama uçup kucağına alarak! Peter Petrelli ağabeyinin uçabildiğine şaşıracak zamanı kalmadan kendisinin de uçabildiğini fark ediyor ! Sonraları Peter Petrelli dizinin en tuttuğum adamı oluyor gerçi 🙂 Yani uçmak bir şey değil diğer yeteneklerinin yanında, yani kopyalayabildiği yeteneklerin yanında 😉

Bir Amigo Kız, (Claire Bennet) vücudu zarar gördüğünde kendisini onarabildiğini keşfediyor. Basit bir yetenek mi? Dünyayı kurtarması gereken ana karakterlerden desem. Isaac Mendez (aşağıda bahsedicem)’e göre dünyayı kurtarma macerası Claire’ın bulunmasıyla başlıyor.

Bir saat tamircisi (Sylar) saatin motorlarını ve aksamlarını tamir etmeden önce kulağına götürerek onun nasıl işlediğini ve neresinde sorun olduğunu dinleyerek ve sezileriyle anlayabiliyor. Diyeceksiniz ki bu mu süper kahraman ? Evet çünkü Syler yeteneklerini kıskandığı kahramanları kafataslarını yararak öldürdüğünde, onların süper güçlerini nasıl kullandığını anlayabiliyor ve kopya edebiliyor ! Yani istediği güce sahip olmak için süper güce sahip olan diğer kişiyi öldürmesi yetiyor.

Bir patron çocuğu olan şımarık çinli bir genç (Hiro Nakamura), akrep ve yelkovanı olan bir saatin başında gözlerini yumarak ve dişlerini sıkarak saate etki edip zamanı durdurma isteğindedir. Hep bundan söz eder. Buna Zamanı Bükme yada Uzayı Bükme deniyor ve Hiro Nakamura bir gün ofiste zamanı bükebiliyor. Geçmişe gidiyor, geleceeğe gidiyor, zamanı durdurabiliyor, yavaşlatabiliyor.. Fakat çocukça davranışlarından dolayı bazen zamanda sıkışıp kalıyor. Ama 3. Sezonda kusursuzdu. “Yattaa” 🙂 (Her ne demekse çince de süper söylüyor 🙂 )

Doğuştan değneklere mahkum bir kız olan Daphne Millbrook özel yeteneğini fark ettiğinde dünyanın en hızlı koşan (1 dakikada dünya turu gibi) insanı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat gücünün dünyayı kurtacağının farkına varana dek Hırsız olarak iş yapıyor.

Uyuşturucu bağımlısı olan Isaac Mendez, geleceği resmedebilme yeteneğine sahiptir. Fakat bunu ilk zamanlar uyuşturucu kullandığında açığa çıkan bir lanet olarak görmüşse de dünyanın kurtulmasında kilit isim olmuştur. Claire’ı kurtarmak için “Amigo Kızı Kurtar, Dünyayı Kurtar !” resmini çizmesiyle birlikte dünyanın geleceğinde kilit isim oluyor. Claire’ı Syler’dan kurtarılmasını sağlıyor.Sornadan Syler tarafından katledilmiş ve yeteneği syler’a geçmiştir. Peter Petrelli’de Syler’dan kopyalamıştır 🙂

Bunun gibi süper güçlere sahip olan insanlar vardır ve en önemlisi 3.Sezona kadar bu süper güçlerin nereden ve nasıl geldiğini bilmememizdir. Patron olarak bildiğimiz yani Hiro’nun babası Kaito Nakamura‘nın da dahil olduğu bir “Şirket”in (Şirketin adı geçmez hep şirket olarak tabir edilir) DNA kodlarını geliştirerek insanlara enjekte etmesi ve süper güçlere sahip yapmasından yola çıkılıyor. Şirket’in DNA’yı tam anlamıyla nereden başlayarak Süper Güce çevirebildiği hala bir sır aslında. Etik olarak “dünyanın sonunu bir şekilde gördük ve bunu engellemek için süper güçlere sahip insanlar yarattık” deseler de sonradan bu fikrin, “insanların düzeni o kadar bozuldu ki bunu engellemek için dünyanın büyük bir kısmını yok edecek bir tanrı cezalandırması sonucu insanların artık kötülük yapmadığı bir dünyada yaşamak. Bu tanrıcıc cezası olarak yansıtacakları dünyanın kaderini sağlayacak olan büyük patlamayı da süper güçleri olan insanlara yaptırmak istemeleri” olarak karşımıza çıkıyor.

Dizi çok sürükleyici ve tuvalete gitmeyen saatlerce izleyebileceğiniz bir dizi. Hala izlemediyseniz oturup izleyebilirsiniz. Çünkü dizinin önemli noktalarını açıklamadım zaten 😉 Ben birazdan eski bölümlerden biraz izleyeceğim mesela 🙂

Bu arada Peter Petrelli favori kahramanım 😉

Heroes dizisinin setinde çalışan birisinin verdiği bilgiler;
“Sylar babasıyla tanıştığında, hiç girmek istemediği bir yol keşfedecek,” diyor Heroes’un içinden bir çalışan. “Babasıyla sandığından fazla ortak yönü var.”

Tony ödülü sahibi, Brothers and Sisters dizisinde Ron Rifkin’in Saul karakterine kancayı takan birini canlandıran John Glover, Heroes’un ilerki “Fugitives – Kaçaklar” adlı bölümünün sonlarına doğru ortaya çıkacak.

Heroes’un Türkçe’si yok ama altyazılı olarak izlemek isterseniz adres budur :
http://diziport.com/Heroes_1_sezon-izle/

Görüşmek dileğiyle.. İyi seyirler..
“Amigo Kızı Kurtar, Dünyayı Kurtar” (Save The World)

Seçtiğim Heroes Fotoğrafları;
Reklamlar